Universālais dizains: Latvijas banku piemērs – II daļa




Universālais dizains: Latvijas banku piemērs – II daļa 

Universālā dizaina principu ievērošana ir svarīga ne vien, iekārtojot savu personīgo telpu, bet arī sabiedriskās vietas, tostarp bankas, kas paredzētas plašam apmeklētāju lokam. Visiem pieejama un pielāgota vide bankās jo īpaši būtiska ir tādēļ, lai klienti tajās justos droši un komfortabi, kā arī vēlētos atgriezties. 

Šajā rakstā apskatīts bankas „Citadele” paveiktais vides pielāgošanā pēc iespējas plašākam Latvijas iedzīvotāju lokam. 

Citadele 

Bankā „Citadele” strādā vairāki darbinieki ar invaliditāti, tajā skaitā, bankas centrālajā ēkā Rīgā, Republikas laukumā 2a, strādā cilvēks, kas pārvietojas riteņkrēslā. 

 
Bankas "Citadele" darbinieks demonstrē pacēlāju pie bankas ieejas


Bankas "Citadele" darbinieks demonstrē pacēlāju pie bankas ieejas


Bankas "Citadele" darbinieks

Bankai kopumā ir 37 filiāles visā Latvijā - lielākajā daļā jeb 84% filiāļu ir nodrošināta iespēja klientiem riteņkrēslos nokļūt bankas telpās. Ir apzinātas tās filiāles, kur būtu nepieciešams veikt pielāgošanas darbus piekļuvei ar riteņkrēsliem, un tiek izvērtēti iespējamie risinājumi. 

Uzbrauktuve pie ieejas bankas filiālē Daugavpilī


Uzbrauktuve pie ieejas bankas filiālē Valmierā. 

Lai uzlabotu bankas pieejamību cilvēkiem ar invaliditāti un konstatētu konkrētas lietas, ko nepieciešams uzlabot, „Citadele” ir sadarbojusies ar invaldību un viņu draugu apvienību “Apeirons”. „Tāpat arī ikdienā regulāri konsultējamies ar mūsu pašu darbiniekiem, kas no savas pieredzes iesaka dažādus veiksmīgus risinājumus ne tikai iekļūšanai telpās, bet arī telpu iekārtojumā. Klientu ērtībai visās bankas filiālēs, kurās ir iespēja, ir izveidota klientu uzgaidāmā zāle ar krēsliem. Pie lielākās daļas filiāļu ir ierīkotas speciālas uzbrauktuves. Bankas centrālajā ēkā ir riteņkrēslu pacēlāji, kuru darbība regulāri tiek pārbaudīta, ēkas un liftu durvju platumi ir piemēroti piekļuvei ar riteņkrēslu, ir speciālas invalīdu labierīcības, lifta pogas ir arī Braila rakstā, ir ierīkota speciāla autostāvvieta, kā arī veikti citi darbi. Tāpat cilvēki ar kustību traucējumiem ir atzinuši, ka labs risinājums bankas telpu iekārtojumā ir tas, ka nav sliekšņu, līdz ar to ir daudz vieglāk pārvietoties. Jau pagājušajā gadā uzsākām un šogad turpināsim mainīt arī filiāļu telpu iekārtojumu, lai klientu apkalpošanas letes būtu tādā augstumā, kur varētu ērti apkalpot arī klientus, kas pārvietojas riteņkrēslā,” stāsta bankas „Citadele” Administratīvo pakalpojumu daļas vadītājs Viesturs Buivids. 


Labierīcības cilvēkiem ar kustību traucējumiem 

Viņš piebilst, ka iedzīvotāji ikdienas norēķiniem un rēķinu apmaksai arvien biežāk izmanto internetbankas, mobilās aplikācijas, bankomātu un citu bezskaidras naudas norēķinu veidu sniegtās iespējas. Tās klientiem ir ērti pieejamas jebkurā vietā un laikā neatkarīgi no vecuma, dzimuma vai veselības stāvokļa. 

Bankas stratēģija 

„Bankas sociālās atbildības stratēģija ir paplašināt iespējas cilvēkiem ar invaliditāti un veicināt viņu iesaisti sabiedrībā. Sociālās atbildības aktivitātes „Citadele” īsteno ar kustību “Tu esi. Tu vari.”, kas aizsākta 2012.gada pavasarī, īstenojot atbalsta programmu Latvijas paralimpiešu dalībai Londonas paralimpiskajās spēlēs un veicinot drosmi un uzdrīkstēšanos sabiedrībā kopumā,” uzsver V. Buivids. Kustības ietvaros 2013.gadā visu Latviju apceļoja arī Baltijā pirmā ceļojošā foto izstāde „Tu esi. Tu vari.”, kurā bija apskatāmas fotogrāfa Jura Bērziņa - Soma fotogrāfijas. Tajās iemūžināti Latvijas sportisti Londonas Paralimpiskajās spēlēs. 2014.gada sākumā izstāde apskatāma Olimpiskajā sporta centrā Rīgā, bet februārī tā tiks atklāta Cēsīs. „Kustības ietvaros pagājušajā gadā „Citadele” atbalstīja arī autosportistu Jāni Tomsonu, kurš slimības dēļ zaudējis vienu kāju. Taču tas netraucē viņam īstenot savu bērnības sapni, veiksmīgi startējot vēsturisko automašīnu sacensībās „Dzintara aplis”,” piebilst bankas pārstāvis. 

Tāpat banka sadarbībā ar Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizāciju “SUSTENTO” 2013.gadā organizēja projektu konkursu “Atver durvis!”. Tajā varēja piedalīties „SUSTENTO” dalīborganizācijas un to nodaļas visā Latvijā, lai iegūtu līdzfinansējumu no bankas „Citadele” projektu īstenošanai, kas vērsti uz iespēju paplašināšanu cilvēkiem ar invaliditāti. Konkursa rezultātā savu projektu īstenošanai līdzfinansējumu ieguva septiņas organizācijas. 

Arī 2014.gadā „Citadele” plāno turpināt aizsākto kustību „Tu esi. Tu vari.”.