Universālais dizains Latvijā: Marka Rotko mākslas centrs Daugavpilī
Vienīgais bez pārmaiņām saglabājies 19.gadsimta pirmās puses cietokšņa paraugs Austrumeiropā un izcilais 20.gadsimta mākslinieks, abstraktā ekspresionisma virziena dibinātājs Marks Rotko ir vieni no spilgtākajiem Daugavpils simboliem. 2007.gada sākumā Daugavpils domei apstiprinot pasaulslavenā mākslinieka mākslas centra izveides koncepciju Artilērijas arsenāla ēkā cietokšņa teritorijā un 2012.gada decembrī rekonstrukcijas darbiem noslēdzoties, radīts viens no ievērojamākajiem tūrisma objektiem ne vien Latgalē, bet arī visā Latvijā.
Būvniecības darbu gaitā, celtni – aizsargājamu valsts nozīmes arhitektūras pieminekli – pielāgojot mākslas galerijai, mākslinieku studijai, kā arī ekspozīcijām un sarīkojumu rīkošanai, maksimāli saglabāta vēsturiskā Artilērijas arsenāla ēka un laukums tai pretī, kā arī pats ēkas plānojums. Ieguldot 1 428 571.43 latus, tostarp Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļus, laika posmā no 2011.gada februāra līdz 2013.gada aprīlim rekonstruēta fasāde, jumts un vēsturiskais ieejas mezgls. Šis projekts saņēmis galveno balvu nominācijā „Restaurācija” Latvijas Būvnieku asociācijas rīkotajā ikgadējā skatē „Gada labākā būve Latvijā 2012”.
Nokļūšana līdz Marka Rotko mākslas centram
Līdz cietoksnim, tostarp mākslas centram, var nokļūt ar 13. un 5.autobusu, kā arī ar 3.tramvaju. Taču var doties arī ar savu auto, jo tā teritorijā ir automašīnām un mikroautobusiem paredzēta autostāvvieta, kā arī atsevišķa stāvvieta – pie Mihaila vārtiem – tūristu autobusiem. Pieejama arī novietne velosipēdiem. Diemžēl īpaši autovadītājiem riteņkrēslos marķētas vietas spēkratu novietošanai, apstaigājot apkārtni, tā arī neizdevās ieraudzīt.
Pie galvenās ieejas mākslas centrā ierīkota uzbrauktuve cilvēkiem ar kustību traucējumiem un vecākiem ar bērnu ratiņiem, turklāt ieejas durvis atveras automātiski, kas iekļūšanu ēkā padara vēl vieglāk pieejamu.
Norādes zīmes un informācija
Lai gan mākslas centrs piedāvā izmantot riteņkrēslu un pirmā un otrā stāva izstāžu zāles ir aprīkotas ar liftu, viegli pieejamas informācijas vai norāžu par to trūkst. Tāpat centra interneta mājas lapā pieejamā informācija liecina par īpaši aprīkotu tualeti pirmajā stāvā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un zīdaiņa kopšanas istabu, taču aptaujātie apmeklētāji atzina, ka nekādu informāciju vai norādes par šādiem pakalpojumiem nav pamanījuši, tāpēc to izmantošanai visdrīzāk nāktos lūgt apkalpojošā personāla vai informācijas centra darbinieku palīdzību.
Par viegli pamanāmām tūristi atzīst norādes uz mākslas centru un citiem apskates objektiem, kas izvietotas cietokšņa teritorijā.
Nepieciešams uzlabot
Tomēr ir lietas, kas vēl būtu uzlabojamas. Tā, piemēram, kāpnes, kas ved uz valni pretī mākslas centram, nav marķētas ar kontrastējošu krāsu, līdz ar to ir grūti izmantojamas vājredzīgiem cilvēkiem. Kāpņu margas ir pārāk platas un neparocīgas, jo nav aptveramas ar plaukstu. Tāpat aptaujātie tūristi atzīst par pārāk platām trepes sānu slīpajās uzbrauktuvēs ēkas dienvidu fasādē, lai pa tām ērti pārvietotos, turklāt tām trūkst margu un uzbrauktuvju, piemēram, vecākiem ar bērnu ratiņiem.
Mākslas centra teritorijā sastaptās māmiņas par pārāk stāvu atzīst arī uzbrauktuvi uz valni, turklāt tā, tāpat kā atsevišķi celiņi, bruģa dēļ nav īpaši „draudzīgi” nedz bērnu ratiņiem, nedz vecāka gada gājuma cilvēkiem, kas, piemēram, pārvietojas ar spieķa palīdzību. Taču māmiņām ar bērnu ratiem, kā arī cilvēkiem riteņkrēslos ir pieejama terase ar soliņiem pie mākslas centra ieejas. Tāpat lielā mērā pielāgotas ir arī citas ieliņas Daugavpils cietokšņa teritorijā.
Centra piedāvājums
Marka Rotko mākslas centra ekspozīcijas sastāv no četriem sektoriem - A, B, C un D sektora, un apmeklētāji var izvēlēties – apmeklēt visus sektorus vai iegādāties biļetes uz atsevišķām ekspozīcijām.
Biļetes skolēniem, studentiem un pensionāriem ir lētākas nekā standarta biļetes. Pieejamas arī īpašas biļetes ģimenēm ar diviem pieaugušajiem un diviem bērniem vecumā no sešiem līdz 16 gadiem, kā arī daudzbērnu ģimenēm. Turpretī pirmsskolas vecuma bērniem līdz sešu gadu vecumam ieskaitot, bērnu namu audzēkņiem, Latvijas mākslas skolu un profesionālās vidējās mākslas izglītības iestāžu audzēkņiem, Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem, Daugavpils universitātes Mākslas un dizaina katedras pilna laika studentiem, 1. un 2.grupas invalīdiem, kā arī 1.grupas invalīdu vai bērnu invalīdu pavadošajām personām, Latvijas muzeju darbiniekiem, Latvijas Mākslinieku savienības biedriem un Daugavpils mākslinieku asociācijas biedriem par centra apmeklējumu nav jāmaksā.
Mākslas centra apmeklētājiem pieejama arī lasītava un kafejnīca, kas atrodas pirmajā stāvā, un kurā var iekļūt ne tikai pa trepēm, bet arī uzbrauktuvi.
Rotko mākslas centra ieeja
Rotko mākslas centra ieeja
Rotko mākslas centra ieeja
Stāvlaukums pie Rotko mākslas centra
Velonovietne pie Rotko mākslas centra
Norādes pie Rotko mākslas centra
Informācijas stends pie Rotko mākslas centra