Universālais dizains Latvijā: Saeimas ēkas piemērs
Tā kā ēka Jēkaba ielā 11, Vecrīgā, kurā tagad darbojas Latvijas Republikas Saeima, tika uzbūvēta Vidzemes bruņniecībai 1863.-1867.gadā pēc baltvācu arhitekta Roberta Pflūga un pirmā akadēmiski izglītotā latviešu arhitekta Jāņa Baumaņa projekta, pielāgot to pieejamu visiem Latvijas iedzīvotājiem nav bijis viegli. Taču tas ir izdevies un pieejamas iespējami plašākam apmeklētāju lokam ir arī pārējās ēkas, kurās strādā deputāti un atrodas Saeimas komisiju telpas.
Saeimas ēku pielāgotība
„Ņemot vērā, ka parlaments strādā vēsturiskās ēkās, kuras sākotnēji netika projektētas, infrastruktūru veidojot cilvēku ar invaliditāti vajadzībām, pielāgošanas darbi nav bijis viegls uzdevums, taču visās ēkās atrasts veids, kā tās padarīt pieejamas,” stāsta Saeimas Preses dienestā.
Patlaban visas četras Saeimas ēkas ir aprīkotas ar liftiem un riteņkrēslu pacēlājiem, tādējādi visas komisiju sēžu telpas un zāles padarot pieejamas. Katrā ēkā ir arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām piemērotas labierīcības. Pie Saeimas nama ir izbūvēta uzbrauktuve, pie citām ēkām ir ierīkota zvana poga cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Pie Saeimas nama dežurē policisti, kuri palīdz iekļūt parlamenta ēkās. Tāpat, ja nepieciešams, cilvēkus gan sagaida, gan pavada Saeimas personāls.
Pēdējais nozīmīgākais projekts, lai visas ēkas būtu pieejamas arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bija 2011.gada nogalē izbūvētais lifts Jēkaba ielā 16. Tehniski tas bija sarežģīts projekts, jo lifta ierīkošanai bija pieejama ļoti ierobežota vieta.
„Skatoties perspektīvā arī jaunā Saeimas ēka Jēkaba ielā 6/8 tiek projektēta tā, lai būtu pieejama cilvēkiem ar īpašām vajadzībām,” uzsver parlamentā.
Sabiedrības līdzdalība
Ikdienā cilvēki ar īpašām vajadzībām visbiežāk apmeklē Sociālo un darba lietu komisijas sēdes, pārstāvot cilvēku ar invaliditāti intereses.
Atsevišķos gadījumos, ja nepieciešams, Saeimā tiek nodrošināts dažādu pasākumu surdo tulkojums. Tas jau otro gadu tiek īstenots arī ikgadējās diskusijas "Saeima cilvēkiem ar invaliditāti" laikā. Surdo tulks pieejams arī Saeimas mājaslapā. Cilvēki ar dzirdes traucējumiem, piedaloties dažādās sēdēs un pasākumos, var izmantot austiņas, lai labāk sadzirdētu runāto - šāda iespēja ir visos pasākumos, kuros dalībnieki runā mikrofonā.
„Mūsu rīcībā nav datu, cik daudz cilvēku ar īpašām vajadzībām gada laikā apmeklē Saeimu, tomēr parlaments ir atvērts un iespēju robežās pielāgots, lai Saeimas ēkās varētu iekļūt un pārvietoties cilvēki ar kustību traucējumiem,” norāda Saeimas Preses dienestā. Piemēram, parlaments jau ceturto gadu rīkojis diskusiju "Saeima cilvēkiem ar invaliditāti" un ir uzņēmis Latvijas paralimpiešu delegāciju. Savukārt 10.Saeimā parlamentā bija ievēlēts un strādāja Māris Dzelzskalns, kurš pārvietojas riteņkrēslā.
Pieejamība
Saeima ir pieejama tiem interesentiem, kuri vēlas tuvāk iepazīt parlamenta darbu un ēkas arhitektūru. Lai apmeklētu Saeimu, vismaz nedēļu pirms vēlamā apmeklējuma laika ekskursija jāpiesaka Saeimas Kancelejas Protokola nodaļā pa tālruni 67087353 vai sūtot pieteikumu uz e-pastu: ekskursijas@saeima.lv. Ekskursijās iespējams doties gan grupās, gan individuāli. Apmeklējot Saeimu, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments, kas, ieejot Saeimas namā, jāuzrāda Saeimas apsardzes darbiniekam, kā arī jāiziet drošības pārbaude. Aizliegts ienest šaujamieročus, sprāgstošas un viegli uzliesmojošas vielas, kā arī asus priekšmetus. Ekskursijas laikā jāievēro pieklājības normas, nedrīkst trokšņot, runāt pa mobilo telefonu, kā arī ēst ārpus tam speciāli paredzētām vietām. Saeimas namā apmeklētājiem jābūt atbilstoši ģērbtiem. Netiek ielaisti apmeklētāji īsbiksēs, sporta un pludmales tērpā, liecina informācija parlamenta mājaslapā.
Apmeklējuma laikā Saeimas namā iespējams apskatīt zāli, kurā izvietotas Saeimai pasniegtās dāvanas, Sarkano zāli, Dzelteno zāli, Balsošanas zāli un Sēžu zāli, kurā uz parlamenta sēdēm sanāk deputāti. Ceturtdienās ekskursijas dalībniekiem ir iespēja apmeklēt parlamenta sēdi un klātienē vērot deputātu darbu tajā.
Uzbrauktuve pie Saeimas ēkas ©
Saeimas Kanceleja
Pacēlājs pie Saeimas ēkas ieejas © Saeimas Kanceleja
Līmeņu maiņas risinājums Saeimas ēkā © Saeimas Kanceleja
Diagonālais pacēlājs Saeimas ēkā © Saeimas Kanceleja
Vertikālais pacēlājs Saeimas komisiju ēkā © Saeimas Kanceleja
Lifts Saeimas komisiju ēkā © Saeimas Kanceleja
Saeimas Sarkanā zāle © Saeimas Kanceleja