Universālais dizains mājas vidē




Universālais dizains mājas vidē 

Mēdz teikt - „Ja vēlies mainīt pasauli, sāc ar sevi” - sava māja vai dzīvoklis ir tā vieta, ko ikviens var iekārtot, vadoties pēc universālā dizaina principiem. Rezultātā droši un komfortabli jutīsies gan tajā dzīvojošie, gan ciemiņi, tostarp, vecāki ar maziem bērniem, veci cilvēki un personas ar īpašām vajadzībām. 

Telpas 

Būvējot vai remontējot mājokli, svarīgi pieturēties pie principa, ka visas telpas tajā, tostarp arī gaiteņi iespēju robežās tiek veidoti plati un ar manevrēšanas iespējām – tā, lai pa tiem var pārvietoties gan cilvēki ratiņkrēslā, gan vecāki ar bērnu ratiem. Telpu sienām jābūt savā starpā kontrastējošām un dažādām, ar atšķirīgām krāsām izceļot arī dažādus iebūvētus izvirzījumus, kolonnas un arkas. Turklāt vienā telpā atšķirīgas krāsas vēlams izvēlēties arī sienām, grīdām un durvīm, kas palīdzēs cilvēkiem ar redzes traucējumiem un tiem, kas mājoklī ciemojas pirmo reizi, vieglāk orientēties. Vēlams izvairīties gan no spoguļvirsmām, gan, jo īpaši, stikla sienām vai durvīm, kas ļoti apgrūtina pārvietošanos vājredzīgiem cilvēkiem. Ja tomēr ir liela vēlēšanās stikla sienu ierīkot, to var, piemēram, izdekorēt ar dažādiem dizaina elementiem vai aplīmēt ar bildēm un uzlīmēm, tādējādi padarot to pamanāmāku. 


Bilde: Arka sienā atšķiras no pārējās sienas krāsas 

Visām telpām dzīvoklī jābūt vienā līmenī, bez sliekšņiem, kas ir ierasta kļūda daudzās padomju laikos un vēl senāk celtās mājās. 


Bilde: Grīdas mājoklī ir vienā līmenī 

Ja bez sliekšņiem, pakāpieniem vai kritumiem neiztikt, tie jāpadara redzami citiem, izmantojot atšķirīgu materiālu vai krāsu. Durvju ailēm jābūt platām, un arī zvana pogai pie ārdurvīm – viegli sasniedzamai. 

Grīdas klājums jāizvēlas gluds, matēts un neslīdošs – tāds, kas neatspīd, kā, piemēram, marmora flīzes vai stikla virsmas grīda. Jo īpaši svarīgi šo principu ievērot gaitenī pie ārdurvīm, kur slidena grīda var kļūt īpaši bīstama nonākot saskarē ar āra ūdeni. 

Interjers 

Par apgaismojuma avotu visieteicamāk izvēlēties LED spuldzes vai ekonomiskās lampas, rūpējoties, lai gaisma nekrīt uz virsmām, kas to atspīd. Saulainās telpās nedrīkst aizmirst par žalūzijām vai aizkariem, turklāt logu rokturiem jābūt viegli sasniedzamiem un izmantojamiem. 

Mēbelēm un to iekārtām jākontrastē ar telpas sienu un grīdu toni, kurā tās atrodas. Vēlams, lai to malas nav asas un stūrainas, bet, vislabāk, noapaļotas. Mēbelēm nevajadzētu būt izvietotām tā, ka tiek traucēta pārvietošanās vai arī tām nav iespējams tikt garām. Jāizvairās vietu zem galda izmantot par „noliktavu” dažādām lietām un mantām, kas, piemēram, netiek izmantotas pārāk bieži – tai jābūt brīvai, lai pie galda var ērti sēdēt un iebraukt cilvēks ratiņkrēslā. 

Tāpat dažādas mantas un mēbeles jāizvairās novietot telpās pie pašām durvīm – šis laukums jāatstāj brīvs, ļaujot bez grūtībām iekļūt pa durvīm un manevrēt telpā, piemēram, cilvēkiem ar kustību vai redzes traucējumiem. Durvīm jāveras vaļā viegli, cilvēkam neizmantojot lielu piepūli to atvēršanā. 

Savukārt, iekārtojot virtuvi, priekšroka labāk izvēlēties elektrisko plīts virsmu, uz kuras sildelementi neatrodas vienā līmenī ar pašu virsmu. 


Bilde: Elektriskā plīts virsma 

Vēl ieteicamāk ir parūpēties, lai mājoklī esošās iekārtas, piemēram, plīts, tvaiku nosūcējs, veļas mašīna vai trauku mazgājamā mašīna būtu aprīkotas ar audio signālu, tādējādi atvieglojot to izmantošanu plašākam lietotāju lokam.