Universālais dizains: Kultūras un izklaižu iestāžu piemērs



Universālais dizains: Kultūras un izklaižu iestāžu piemērs 

Teātra, kino vai operas apmeklējums ir iecienīts laika pavadīšanas veids, lai atpūstos, aizmirstos no ikdienas raizēm vai gūtu garīgu baudījumu visu vecuma grupu cilvēku vidū. Tādēļ svarīgi, lai šīs iestādes ir pielāgotas visiem un došanās uz pasākumu izvērstos par patīkami pavadītu laiku nevis apgrūtinājumu vai sarūgtinājumu nepieejamības dēļ. 

Pieejamība cilvēkiem ratiņkrēslos 
Jaunajā Rīgas teātrī pirms biļešu iegādes par apmeklētājiem ratiņkrēslā ir jāinformē kasē - viņiem un citiem cilvēkiem ar īpašām vajadzībām biļetes tiek tirgotas ar 30% atlaidi. Tikmēr Nacionālajā teātrī apmeklētājiem ratiņkrēslos jārezervē biļetes pa telefonu 67006336 vai 67006337. Apmeklētājam ratiņkrēslos un viņu pavadonim tiek piedāvātas īpašas vietas zālē, bet biļetes uz izrādēm Nacionālā teātra Lielajā zālē nopērkamas ar 50% atlaidi. Savukārt Dailes teātrī cilvēkiem ratiņkrēslos Lielās un Mazās zāles izrāžu apmeklējums ir bez maksas, iepriekš savlaicīgi piesakoties pa tālruni 67294444. Latvijas Nacionālās operas apmeklētājiem ratiņkrēslos, iepriekš piesakoties, tiek piedāvātas īpašas vietas parterā par stāvvietas biļešu cenu. Pavadonim jāiegādājas biļete par pilnu cenu. 

„Veicot Liepājas teātra rekonstrukciju tika domāts par cilvēkiem ar īpašajām vajadzībām: pie ieejas ir uzbrauktuve ratiņkrēslam, pirmajā stāvā iekārtotas arī īpašas labierīcības. Teātrī ir iegādāts arī ratiņkrēsla pacelšanas mehānisms, taču tā izmatošana ir sarežģīta, atzinuši lietotāji. Tāpēc skatītāju sagaida divi puiši, kas ratiņkrēslu uznes līdz zālei. Skatītājiem ratiņkrēslos piemērotas arī īpašas vietas zālē - tās ir ložās, kurās var izņemt ārā krēslus, lai radītu pietiekami daudz vietas, kā arī zāles aizmugurē. To skaits gan ir ierobežots, tāpēc biļetes jāpērk laicīgi un jābrīdina par šādu nepieciešamību kasē,” stāsta Liepājas teātra literārā padomniece Zanda Borga. 

Kinoteātra Forum Cinemas visos stāvos un kinozālēs var nokļūt neizmantojot kāpnes un labierīcībās ir kabīnes, kas paredzētas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Taču šobrīd tiek izskatīta iespēja iegādāties pārvietojamu "rampu", lai skatītāji ratiņkrēslos varētu pārvietoties kinozālē starp rindām pa kāpnēm. 

Piedāvājums vecākiem 
Jaunais Rīgas teātris piedāvā skatītājiem iespēju bērnus atstāt teātra bērnistabā, kas darbojas no plkst. 18.30 līdz izrādes beigām gan darba dienās, gan brīvdienās. Bērnistabā var atstāt bērnus vecumā no diviem līdz desmit gadiem - katram bērnam nepieciešama sava biļete, kuras cena ir EUR 6.90. Biļeti var arī rezervēt līdz izrādes dienas plkst. 15:00, zvanot pa tālr. 67280765 vai mob. tālr. 29164535. 

Apmeklētāju viedoklis 
Savos iespaidos dalās kāda vājdzirdīga sieviete: „Ja apmeklēju teātrus, tad parasti muzikālās izrādes, nopietnas lugas apmeklēju reti, jo nedzirdu tekstu. Kad pēdējo reizi biju Operā, bija iespēja lasīt subtitrus, par ko gribas pateikt paldies. Diemžēl neesmu manījusi, ka šāds pakalpojums tiktu izmantots teātros, kas būtu noderīgi, jo reizēm tekstu grūti saklausīt ne tikai vājdzirdīgajiem vien. Patīk apmeklēt kino, jo tur ir subtitri, taču diemžēl biļetes ir dārgas.” 

Tikmēr vājredzīgo teātra apmeklētāju vidū viedokļi dalās – ja vieni apgalvo, ka labprātāk sēž pēc iespējas tuvāk skatuvei, citi tieši otrādi izvēlas pēdējās rindas. „Man ir vienalga, kur sēdēt, jo vienādi maz redzu gan no pirmajām, gan pēdējām rindām. Es klausos uz skatuves notiekošo un lielākoties iztēlē pati radu ainas, skatus un tēlus. Biežāk izvēlos sēdvietas pēdējās rindās vai balkonā, kur ne vien cilvēku mazāk, bet arī biļetes lētākas, kā dēļ uz teātri varu aiziet biežāk,” stāsta kāda meitene. Turpretī viedokļos attiecībā uz kinoteātri valda vienprātība – priekšroka tiek dota pirmajām rindām subtitru dēļ, kurās, pretēji teātrim, sēdēt gribētāju parasti ir maz. 

Aptaujāto jauno vecāku vidū iecienītākais ir Jaunais Rīgas teātris, jo tajā ir pieejama bērnistaba, kas ļauj vecākiem pavadīt laiku kopā un atpūsties, neraizējoties, kam tikmēr lūgt pieskatīt bērnus. 

Savukārt kāda cita aktīva teātra, operas un kino apmeklētāja ratiņkrēslā stāsta: „Vismaz reizi mēnesī apmeklēju teātri, operu vai kinoteātri. Esmu bijusi gan kinoteātrī Splendid Palace, gan Forum Cinemas, abās vietās bijusi pozitīva attieksme. Vajadzības gadījumā Forum Cinemas darbinieki ļoti labprāt palīdz nokļūt līdz vietai, kur nav iespējams piebraukt ar ratiņkrēslu. Ar teātriem ir nedaudz citādāk - ja Dailes teātrī varu iebraukt diezgan brīvi, tad Nacionālajā teātrī apmeklējums ir jāpiesaka iepriekš, lai uzliek rampu. Savukārt operā parterā, kur tiek piedāvātas lētākas vietas cilvēkiem ratiņkrēslos, man nepatīk sliktās redzamības dēļ. Taču nopērkot "parastās" biļetes, darbinieki ir atsaucīgi un palīdz pārsēsties krēslā. Arī Jaunajā Rīgas teātrī un Dirty Deal Teatro esmu saskārusies ar pozitīvu attieksmi no darbiniekiem. Manuprāt, pieejamību veido gan vide un objekti, gan lielā mērā attieksme no cilvēkiem, tostarp personāla. Jo, lai cik pieejama būtu vide, ja attieksme no cilvēkiem nav pieejama, nekā laba nebūs.”